Виктория Гнусарькова

Вопрос по английскому языку (предлоги)

Вставьте нужный предлог: of, in, for, after, with, across, to
«Could you wait me _____ classes?» «Sure.»
Many of my friends spend their holidays in Brighton. A lot people go to Brighton ______ summer, because it's a wonderful place for holiday.

David

Many of my friends spend their holidays in Brighton. A lot people go to Brighton to summer, because it's a wonderful place for holiday.