Эльмир

Сформулировать вопрос на английском языке

Поставить один общий вопрос и специальные вопросы к словам Yesterday, the Dean, examination, session, at the meting

Yesterday the Dean spoke about the coming examination session at the meting.

Екатерина Мясникова

Did the dean speak about coming examination session at the meeting?-общий
When did the Dean speak about the coming examimation session ?-спец (Yesterday)
Who spoke about the coming examination session yesterday?- cпец. к подлежащему (The Dean)
Where did the Dean speak about the coming examination session ? (at the meeting)