Егор Дашев

напишите а не переводите

write five sentences to describe how close you are to nature. use the time expressions above and the key words.

key words: eat fruit and vegetables, eat meat, eat organic food, go for walks, grow plants, have a pet, recycle paper/glass/metal, spend time in the countryside, use a car, walk or cycle to school, watch TV.

Юлия

I consider myself as close to nature. I eat fruit and vegetables every day, because it makes me healthy. I grow plants and walk or cycle to school instead of using a car or taking a bus, because it helps the air to stay clean. I recycle paper, glass and metal and I never throw rubbish on the ground. I have a pet at home, because I love taking care of animals. I enjoy spending time in the countryside and feeling close to nature.

Евгения Ермолаева

write five sentences to describe how close you are to nature. use the time expressions above and the key words.

key words: eat fruit and vegetables, eat meat, eat organic food, go for walks, grow plants, have a pet, recycle paper/glass/metal, spend time in the countryside, use a car, walk or cycle to school, watch TV.

Александр

write five sentences to describe how close you are to nature. use the time expressions above and the key words.

key words: eat fruit and vegetables, eat meat, eat organic food, go for walks, grow plants, have a pet, recycle paper/glass/metal, spend time in the countryside, use a car, walk or cycle to school, watch TV.

Ирина Морозли

write five sentences to describe how close you are to nature. use the time expressions above and the key words.

key words: eat fruit and vegetables, eat meat, eat organic food, go for walks, grow plants, have a pet, recycle paper/glass/metal, spend time in the countryside, use a car, walk or cycle to school, watch TV.

Оксана

врайт файв сенчэнс ту дэскриб хау клоз ю ар ту нэйчаэ. юз зэ тайм экспрэшонс эбав энд зэ кей ворд )))) А поняла только не совсем)) ) Надо написать пять чего то там про природу! и есть ключевые слова))))) ) только не понятно что написать надо (((( я не знаю что такое "sentences to describe how close you are to"

Макс Гаврилин

Если я правильно понял, написать по-русски как читается? Я не знаток английского но попробую:

Райт файф сентенсес ту дескрайб хау ю а ту натью. Юз зэ тайм экспрешионс эбав энд зэ ки вордс.

Ки вордс: ит фрут энд вегетайблс, ит мит, ит органик фуд, гоу фоу уэлкс (или вэлкс) , гроу плантс, хэв э пэт, ресайкл пайпер/гласс/метал, спэнд тайм ин зэ кантрисайд, юз э ка, волк оу сайкл ту скул, вотч ТИВИ.

Где-то так.