Рустамбек Турсунов

Английский "заполните пробелы подходящими по смыслу словами, добавляя нужные окончания, если необходимо"

Помогите пожалуйста с английским. Если тут непонятно написано, то можно глянуть на скриншот из дока http://clip2net.com/s/57yhDC

Choose the correct word to complete each sentence. You may have to change some words slightly. – заполните пробелы подходящими по смыслу словами, добавляя нужные окончания, если необходимо.
1. applying, applicant, application, applicable
a) My student is thinking of ____________ for a government grant to continue his research.
b) The new book uses business ____________ to teach computer studies.
2. corrected, correctly, corrective, correctness
a) The data was entered ____________, so the result must be accurate.
b) The mistake was detected and __________ immediately.
3. considerably, consider, considerable, consideration
a) The CEO has submitted this proposal for your __________ .
b) This computer is ___________ faster than the old one.
4. depend, dependence, dependable, dependably
a) This is veryequipment. We have never had a serious breakdown.
b) Today, in many companies the employees’ salary __________ on their skills and ability to work hard.
5. engaged, engaging, engagement
a) The line is _________ so I'll have to try again later.
b) Cancel all my ___________ for the rest of the day, please.

Павел Горбушин

1 a) applying
b) application /возможно надо во множ. числе с S
2 a) correctly
b) corrected
3) a) consideration
b) considerably
4 a) UNdependable (equipment)
b) dependS
5 a) engaged
b) engagementS

Альберт Туляков

что за задание я не это искала