Алексей Ш

Помогите пожалуйста исправить грамматические ошибки (английский язык)

Dear Ann. Thank you for your latter, it was nice to hear from you. How are you?
My birthday party was wonderful. I invited just my close friends. The party was at my home. First we had dinner, then drank tea with a birthday cake. After we talked, telling funny stories and just having a good time. I had spend my time really good.
What about you? You was said me, what you going to New York. What is you impression in New York? What landmarks in New York you saw? What did you like more in the most?
Sorry, I have to go. I must doing my homework. Write back soon.
Cordially yours, Irina

Инга Хоюр-Оол

грамматика как правописание- только слово lEtter, а так есть еще в формах и артиклях