Евгений

Если в этом тексте грамматические ошибки английского языка, если есть исправьте пожалуйста)

1 Nowadays everybody knows that people are very busy and don’t have much time to spare. 2 Sometimes it’s only the weekend and I think that every day-off needs some special planning. 3 I usually spend my weekends with my friends. 4 We go to the cinema or walk in the park. 5 We also enjoy shopping.. 5 We buy clothes, gifts, toys and food.
6 I and my friends love to be photographed. 7 I have got a big collection of photographs.
8 The weekend is a great.

Natalia Peksheva

В пятом предложении поставлено две точки вместо одной, пятое предложение повторяется два раза. В шестом предложении нужно слово "я" ставить на последнее место (не "Я и мои друзья", а "Мои друзья и я").