Татьяна Якименко

Исправьте, пожалуйста, ошибки в этом английском тексте, с обьяснинем ошибок)

I think that man and society may live in harmony with nature. Humans must stop exhaust nature resources. Furthermore we need stop pollution of our environment, if we want to save our nature. I think that technical progress isn't bad, when it isn't harm nature. Human’s civilization has already done a lot of bad for our environment. Natural resources have almost exhausted. We must stop. Humans may economize resources. Therefore mankind should live in harmony with nature.

Валентина Парий

I think that man and society may live in harmony with nature. Humans must stop exhausting* nature resources. Furthermore We need to stop the pollution of our environment if we want to save our nature. I think that* To my mind technical progress isn't bad, when it isn't harmfull for nature. Human’s civilization has already done a lot of bad for our environment. Natural resources have almost been* exhausted. We must stop it*. Humans may reduse the use of economize resources. Therefore mankind should live in harmony with nature.

*необходимо в данных случаях, когда нужно употребить два глагола (типа "хочу есть - I want eating") употреблять герундий (-ing окончание второго глагола) либо инфинитив (типа "хочу есть - I want TO eat")
*Избегать повторов типа I think и выучить ещё пару фраз. (In my opinion / my point of view / I suppose...)
*Пассивный залог, когда действие совершают НАД предметом. Ресурсы исчерпалиСЬ, а не кого-то исчерпывают.
*В предложении обязательно должен субъект, это же не разговорная речь, только там можно пренебрегать правилами.
*экономить ресурсы - слишком по-русски. Скорее снизить уровень потребления.