Алина Масликова

Помогите! Исправьте ошибки в простом тексте на английском

I woke up at 8 o'clock and got up at 8.15. Then I went to the bathroom. I washed my face and cleaned teeth. At 8.30 I cooked a sandwich and prepared tea. I had my breakfast. At 8.45 I changed dress and made makeup at 9.00 I went out from home and took a car. At 9.10 I came in office. Where I made phone calls and met some clients. I made three sales. At 17.00 I took a car again and went to English school. Where I was learning english till 18.00. Then I took a bus and came back home. I prepared dinner and cleaned kitchen and room. When I had dinner I went for walk with my friend. then I came home, I changed dress, had a shower, cleaned teeth. At 22.30 I watched the movies and went to bed.
Напишите какие ошибки допустила, как их исправить и почему так

Сергей Пересниченко

I woke up at 8 and got up at 8.15. Then I went to the bathroom. I washed my face and brushed my teeth. At 8.30 I made a sandwich and some tea. I ate my breakfast. At 8.45 I changed my dress and put on my makeup. At 9.00 I went out and took a car. At 9.10 I came to my office. There I made some phone calls and met with some clients. I made three sales. At 5 I took a car again and went to my English class. There I studied English till 6. Then I took a bus home. I made dinner and cleaned the kitchen and the room. After dinner I went for a walk with a friend. Then I went home, changed my dress, took a shower, and brushed my teeth. At 10.30 I watched a movie and then went to bed.

Весь текст очень искусственный. Поэтому невозможно сделать так, чтобы он нормально звучал. Но самые острые углы вробе бы спилил...

Святая Вода

Вы непременно хотите сообщить, что утром сразу идете в туалет? Потому что посещение bathroom значит именно это.
Brushed my teeth.
Made a sandwich. Cook значит prepare food by heating it. Разве только он у вас горячий. Made (the) tea.
Переодеться - просто change. Make up значит накраситься, второе make ни к чему. I made myself up. Went out...drove to my office или took a taxi, иначе непонятно, что за car вы took.
Came to my office, met several clients. И так далее.
Артикли ко всем существительным проверьте. Не разбивайте сложные предложения.
Это вы лучше объясните, почему так криво все... что ни слово, то мимо. Почему the movies, например?

Юлия Постникова

Ну вот, опять сендвичи и чай, не хочу. Хочу кофе с круассаном. Могу только перевести сендвич на немецкий - belegten Brot.

Урфин Джус

Я проснулась в 8 и встала в 8.15. Потом я пошел в ванную. Я умыл лицо и почистил зубы. В 8.30 я сделал бутерброд и чай. Я съел мой завтрак. В 8.45 я изменил свое платье и накрашусь. В 9.00 я вышел и забрал машину. В 9.10 я зашла в мой кабинет. Там я сделал несколько телефонных звонков и встретилась с некоторыми клиентами. Я сделал три продажи. В 5 я взял машину еще раз и пошли в свой английский класс. Там я изучал английский язык до 6. Тогда я сел в автобус и домой. Я приготовил ужин и убрался на кухне и в комнате. После ужина я пошел гулять с другом. Потом я пошел домой, сменил платье, приняла душ и почистила зубы. В 10.30 я смотрел фильм, а потом легли спать