But not everybody needs a foreign language, there are people who do not use it. But for most of us it is the key to the world of good life. If you know English, you can get a better job, more money, and people will higher evaluate you. English is the most popular language because it is recognized to be the international one, and used everywhere. I study English and intend to work abroad. Knowledge of foreign languages is very helpful in different spheres of life. I need it to understand computer technology. If you want to be successful, you need to know not
the only English but several languages more.
Лингвистика
помогите пожалуйста, проверьте и помогите исправить ошибки в переводе с русского на английский
If you know English, you can get a better job, more money and people will respect you more. - Если вы знаете английский, вы можете получить работу получше, больше денег и люди будут уважать вас больше.
Knowledge of foreign languages is very helpful in different spheres of life. (тут маленькая неточность) -
Знание инострынных языков очень полезно в разных сферах жизни.
I need it to understand computer technology. (тут тоже маленькая неточность) - Мне он нужен для понимания компьютерных технологий.
А все остальное верно. Поработать над пунктуацией в русском тексте не помешало бы)))