Ольга Захарова

помогите с латинским!!((

В. 1. Agricŏla agrum colit. 2. Magister legit. 3. Discipŭli audiunt et scribunt. 4. Nautae Romāni insulam capiunt. 5. Amīcae auxilio curro. 6. Amīca mea filium et filiam habet. 7. Errāre humānum est. 8. Nemo pericŭlum sine pericŭlo vincit. 9. Homērus poēta clarus est. 10. Magister discipŭlis librum dat et dicit: «Discipŭli, librum aperīte et fabŭlam Phaedri, poētae Romanōrum, de lupo et agno legĭte!» 11. Medĭci causas morbōrum invenīre student. 12. Medĭcus puĕros curat, si aegrōti sunt. 13. Medĭce, filiam meam cura, quaeso. 14. Inter bella et pericŭla non est locus otio. 15. Si dormīmus, nihil audīmus, nihil sentīmus. 16. Amīcus verus semper amīcum juvat. 17. Inter domĭnum et servum nulla amicitia est. 18. Saepe viri fallunt | tenerae non saepe puellae (Ov.). 19. Aliena vitia bene videmus, nostra—male, unde proverbium: «Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sunt». 20. Sine ira et studio. 21. Periculum est in mora. 22. Ex libris. 23. Margaritas ante porcos. 24. Habent sua fata libelli. 25. De mortuis aut bene, aut nihil. 26. Verba movent, exempla trahunt. 27. Exempli gratia ( = e.g.). 28. Otium post negoiium.

Шероз Эргашов

Фразы ну очень простые, уровня английских "The teacher reads. The pupils listen and write". К слову, это перевод второго и третьего предложения. Неужели не можете сами?

Margaritas ante porcos. Дословно - жемчуг перед свиньями. По-русски будет "Метать бисер перед свиньями. "