Ильина Ксения

Товарищи! очень нужно перевести эти два небольших текста с латыни до вторника, взываю к вашей помощи)

De armis et telis Romanorum

Romani arma et tela habebant. Arma erant scuta, loricae, galeae. Gladios, pila, fudas et sagittas Romani tela nominabant. Ei scuta signis aeneis et aquilis vel coronis ornabant, scuta brachio laevo gestabant. Pilis eminus, gkadiis cominus pugnabant. Fundae et sagittae erant tela sociorum Romanorum.

De castris Romanorum.

Castra Romana quadrata sunt. Circum castra vallum a militibus aedificatur et fossa foditur. Centuriones ab imperatore convocantur et imperator orationem habet: "Milites! Copiae ad proelium parantur. Ponitur ad patrios barbara praeda deos".

Д*
Дмитрий **********

О, у тебя ещё куча времени.

Владимир Баландин

Норм. успеваешь.