Любовь Саверская

Составьте небольшой рассказ на тему «At the Library», используя следующие слова и словосочетания. Зарание благодарна!!!

literature, people, in my childhood, a book by, diffi cult, librarian, to show, to be sorry about, to advise, to bring, to leave. Но можно и свои слова добавлять, не обязательно писать именно с этими словами.

Наталья Рассказова

I am fond of reading books. It's difficult to say what kind of books I prefer.I like different books/ In my childhood I could not read and my Grandmother read me fairy tales.There are many books at home but I often go to children's library to take a new book. The Library is not far from the place I live. A librerian usually advises me how to find the information I need and helps to choose a book/Recently I read an interesting book but don't remember the author of it. I am sorry about it/ I always bring back books in time/