Александр Плаксин

Песня kashmir Какие гитарные эффекты/педали используются для исполнения kashmir led zeppelin

Oleg

Kashmir
************
Page adopted an alternative guitar tuning: the strings are tuned to 'Open Dsus4' or DADGAD. Bonham's drums featured a phasing effect courtesy of an Eventide Instant Phaser PS-101 supplied by engineer Ron Nevison. Plant stated that Bonham's drumming is the key to the song: "It was what he didn't do that made it work". Sections of the song utilize a polymeter effect, with the drums and lyrics in quadruple meter while the melodic instruments play a triple meter rhythmic pattern.

.