Александр Немчинов

перевод

While maintaining flexibility to readjust our programs if required, we should

engage in a gradual shift of emphasis for our own activities from the transit zone to the source countries. In addition, we will expand our support to other nations' interdiction efforts, both civilian and military, particularly in the source countries.

не понимаю какое смещение акцента

Сергей Колпаков

в гугле переводчике посмотри