Екатерина

помогите с англйиским, пожалуйста!!

Надо написать предложения с глаголами: come up with, increase, result in,overcome, reduce. Пожалуйста! ! !Помогите!!

Алексей Щербаков

Come up with the new sentence, please!!! You have to increase the result in your work. I will overcome all the difficulties. He will reduce the mistakes in his homework.

Людмила Кочетова

We had to come up with a solution - мы должны были выработать решение.
The population increased after the last war.
His efforts resulted in solving the problem.
To overcome the difficulties, he must work very hard.
Could you please reduce the price?