Наталья Снеткова

Назовите положительные и отрицательные черты автомобилей Эссе по англ

Михаил Interstells

There are a number of advantages and disadvantages of cars. Advantages are:- Ease of transportation- Families can go out together- Fast commute from one place to another- Advantage to old and sick peopleThe disadvantages are:- Increase in Pollution- Dependence on cars- Decrease in practices such as walking and cycling- The above decrease has led to a number of diseases.-Expensive to buy-Expensive to maintain (insurance, repairs, gas, etc.)-High risk of getting into accidents-Difficult to park in busy cities like NYC, San Francisco..-Traffic