Елена Агеева

помогите перевести правильно текст пожалуйста! в переводчике фигня полная вылезает ((

My friend works at the Ministry for Foreign Trade. He is an engineer. His company does business with different countries. My friend's office hours begin at 8 in the morning. He has got much work to do every day. He looks through newspapers and journals, enquiries and-offers, catalogues and quotations. He discusses many business matters with the customers: prices for goods, terms of payment, shipment and delivery.

Sometimes foreign inspectors come to Moscow and my friend goes together with them to plants in and outside the city.

Now my friend's office is doing good business with Blake & Sons. This company sells chemical equipment to different countries. Their equipment is very good and my friend's company is interested in it. Now they are discussing the terms of a contract for a new model of chemical equipment of Blake & Sons.

Владислав

ой друг работает в Министерстве Внешней торговли. Он - инженер. Его компания поддерживает деловые отношения с разными странами. Рабочий день моего друга начинается в 8 утром. У него есть много работы, чтобы делать каждый день. Он просматривает газеты и журналы, и-предложения запросов, каталоги и цитаты. Он обсуждает много деловых вопросов с клиентами: цены за товары, условия платежа, отгрузку и доставку.

Иногда иностранные инспекторы приезжают в Москву, и мой друг сочетается с ними к заводам в пределах и за пределами города.

Теперь офис моего друга делает хороший бизнес с Blake & Sons. Эта компания продает химическое оборудование разным странам. Их оборудование очень хорошо, и компания моего друга интересуется им. Теперь они обсуждают условия контракта для новой модели химического оборудования Blake & Sons.