Серёжа Б

ЛСД разрушает хромосому. правда или миф.

на википедии про это ничегт не написано, но на то она и википедия. Интересуют мнения, необязательно с аргументами, но они приветствуются. Попрошу шлак всякий не писать. Думаю не одного меня волнует этот вопрос.. .

Наталья Макеева

Влияние ЛСД на хромосомы активно изучали в 70-е годы. Поскольку ничего вредного не нашли, бросили и больше не изучают.
Muneer, R.S.
Effects of LSD on human chromosomes
(1978) Mutation Research, 51 (3), pp. 403-410.
ABSTRACT: A number of positive and negative studies have been reported with regard to the damaging
effects of LSD on human chromosomes. The present report describes a comparative study of cytogenetic
analyses of 200 metaphases of lymphocytes from each of 6 subjects (3 males, 3 females) at varying
concentrations of LSD, along with a positive control with mitomycin C and a negative control
with sterile water. Results of a small pilot study on the effects of LSD on growth,
macromolecular synthesis, mutation, and recombination in bacteria, λ phage and mammalian cells
are also included. The data failed to show any significant differences between chromosome
aberrations and LSD. Significant changes in somatic cells and in chromosomes occurred
only at high doses of LSD.

Andrei Sergeihev

ну понятно что не только тебя... а многих, кто подсел на лсд )))

Анна Рагулина

Что у наркоманов дети с разными дефектами рождаются - наслышана от неонатологов! Значит это правда!