Сергей

Помогите перевести маленький текст по деловому английскому) ) Оооочень нужно))

TERMS OF PAYMENT Payment in foreign trade may be made in cash and on credit. There are different methods of cash payment: 1. By cheque (but it is not practicable as a cheque is payable in the country of origin and its' use is time-wasting to say the least. That's why cheques are mostly used for payment in home trade.) 2. By telegraphic or telex transfers or post (mail) remittance which is made from theBuyers' bank account to the Sellers' in accordance with the Buyers' letter of instruction. Actually this method of cash payment may sometimes take several months, which is naturally very disadvantageous to the Sellers. The transfer is carried out at current rates of exchange. 3. By letter of credit (or just by credit) - L/C. The following types of letters of credit are usually used: irrevocable, confirmed and revolving.

Борька Богдан

УСЛОВИЯ ОПЛАТЫ Оплата в сфере внешней торговли может быть произведена наличными и в кредит. Существуют различные методы оплаты наличными: 1. Чеком (но это практически невозможно, как проверка оплачивается в стране происхождения и его "использование тратить свое время, по меньшей мере Именно поэтому чеки в основном используются для оплаты в. внутренняя торговля. ) 2. телеграфным или телекс переводов или разместите (почта) денежных переводов, который сделан из theBuyers "банковского счета на Продавца в соответствии с письмом Покупателя обучения. На самом деле этот метод оплаты наличными иногда занять несколько месяцев, которые, естественно, очень невыгодно для продавцов. Передача осуществляется по текущим обменным курсам. 3 По аккредитива (или просто с помощью кредитной) -. L / C. Как правило, используются следующие виды аккредитивов: безотзывный, подтвержденный и поворотные.