Ольга Машинкина

Пожалуйста, перевод на английский. Очень срочно

Почти не возможно
представить нашу жизнь без книг. Они служат нам главным источником знаний. Учат
мвыслить, рассуждать, различать добро и зло. Интересно знать, что чтение
классики в оригинале позволяет не только повысить свой интеллектуальный
уровень, но и вообще положительно влияет на наш мозг. Ещё в древности люди
найчились передавать информацию на письме. Книги накапливали знания и
передавались из поколения в поколение. И вот на данный момент мы имеем тысячи
библиотек по всему миру, в которых они хранятся. Библиотечные книги отличаются
от магазинных, ими можно воспользоваться и вернуть обратно, что нельзя сделать
с покупными. Такая система очень выгодна
и удобна людям. Также для удобства, библиотеки разделили на разные типы,
такие как научные, детские, взрослые, частные и другие. К каждому типу книги
подбираются очень строго. Если судить о ценности книги, то я могу сказать «лично
для меня книги это бесценный клад, на котором построена вся наша жизнь».

Любовь Дакиева

It is hardly possible to imagine our life without books. They are the main source of knowledge for us. They teach us to think, reason, and tell the good and the bad from each other. It is interesting to know that reading classic literature in the original enables us not only to raise our own intellectual level, but influences the brain positively. Even in ancient times people learnt how to get the message to the reader in writing. Books accumulated knowledge and passed on from one generation to another. And nowadays we have thousands of libraries throughout the world where books are kept. Books from libraries are not like those from book stores, we borrow them (unlike books we buy). The system is very convinient for people. For convinience the libraries are divided into different types as well, such as scientific, children's libraries, libraries for adults, private libraries and others. Each type of book undergoes a severe examination. Judging about the importance of a book, personally, I can say that for me books are an invaluable trasure upon which my life is built.