ОК
Олеся Куликова

К какому слову относится в этом тексте местоимение one? (dв конце текста)

Colloquial words, on the
contrary, mark the message as informal, non-official, conversational. Apart
from general colloquial words, widely used by all speakers of the language in
their everyday communication (e.g. "dad", "kid",
"crony", "fan", "to pop", "folks"),
such special subgroups may be mentioned:

1. Slang
forms the biggest one.

Юлия

Slang
forms the biggest subgroup

Григорий Онищенко

Slang forms the biggest one ( ..of the special subgroups ..)
One - oтносится к subgroups ( subgroup which generates informal, non-official, colloquial words )

Амано Эрис Велиалитовна

Как я понимаю, к subgroups. "Сленг образует наибольшую подгруппу". Более близко можно перевести one как "из них".