Natalie Хлюстова

Пожалуйста, помогите перевести несколько предложений на англ. в вопросительную форму...

My tie is red. His flat is large and clean. His baby is in Minsk. My pen is bad. His hat is black. Jack is in Kiev. Nick is in Minsk.

Алишер Хабибуллаев

Is my tie red? Is his flat large and clean? Is his baby in Minsk? Is his hat black? Is Jack in Kiev? Is Nick in Minsk?

Ксения Ткач

Правило очень простое.
Когда имеем дело с глаголом to be (is, am, are ИЛИ was, were - прош вр. ) , то в вопросе глагол "переезжает" на первое место. Всё остальное остаётся на своих местах:
You are at home. He is in.
Are you at home? Is he in?

Если же есть вопросительное слово, то оно - на первом месте, а глагол - за ним:
Where are you? Where is he?