Юлия Спиридонова

переведите пожалуйста на английский. не надмозг пожалуйста.

Некоторые вещи мне трудно говорить на языке собеседника.. .

Поэтому я скажу это на том языке, которого он не знает. Не важно, на каком языке он говорит.

Когда скажешь это, становится легче.. . А он не узнает, что, ты сказал.

Потому, что, если узнает, все станет сложнее.. .

Яш
Яшка

А зачем переводить чужие глупости? У нас свои есть.

Юрман

there are some things that are difficult for me to voice (say, pronounce) in a language of my opponent

that is why I will say it using a language he does not know . It is even not that important what language he speaks .

But having said something for some reason helps ( makes me feel better, lighter . at ease) And he would not know what was it he 's just heard.

because if he only knew - everything would 've become much more complicated

Ал
Александр

Я не очень смысл поняла)