Дмитрий Черепанов

помогите по английскому !!!как пересказать этот текст

Medical School, asked 24 volunteers to practise a “visual discrimination task” that involved
identifying the orientation of diagonal lines on a computer screen.
Half the volunteers were then kept awake all night, while the other half had a normal night’s
sleep. To eliminate the effects of fatigue on the sleep-deprived group, both groups then slept
normally for two further nights. They were then tested again on the same exercise.
Among the group who slept normally, the volunteers showed a marked improvement. Those
who had not slept showed none, despite the two nights of sleep to catch up. The results, Professor Stickgold said, suggest that a good night’s sleep immediately after

Ал
Александр

Если своего словарного запаса недостаточно, то остается вызубрить близко к тексту !

Сергей

Для начала прослушай текст, чтобы узнать, как правильно произносятся все слова: http:// goo.gl/ ZrVj0h (убери пробел между "//" и буквой "g", "/" и буквой "Z", скопируй ссылку и перейди по ней) . Затем прочитай текст два раза и перескажи всё, что запомнил, затем добавь ко всему, что запомнил самое важное и основное.

Вот и всё!