Олеся Сизова

Помогите с английским. Как перевести предложения, содержащие перфектные формы инфинитива с модальными глаголами?

Переведите на русский
язык предложения, содержащие перфектные
формы инфинитива с модальными глаголами.

1. He must have already bought the cake. I saw him in the bakery an hour
ago.

2. We needn’t have worried so much. The test was so easy.

3. He can’t have stolen your watch. I don’t believe you.

4. I must have lost my way. Can you help me?

5. Can he have forgotten about my birthday?

6. He shouldn’t have left for the USA. He can’t find work there.

7. They might have divorced. Have you heard anything about it?

8. -I can’t find my gloves. – You may have left them in a café
yesterday.

Елена Ракитина

1 Он должно бьть уже купил торт. Час назад видела его в булочной.

Елена Панченко

2. We needn’t have worried so much. The test was so easy. Нам неужно было так беспокоиться. Тест был такой лёгкий.

3. He can’t have stolen your watch. I don’t believe you. Не может быть, что он украл твои часы. Я не верю тебе.

4. I must have lost my way. Can you help me? Должно быть, я заблудился. Вы мне не поможете?

5. Can he have forgotten about my birthday? Неужели он забыл про мой день рождения?