Мария Федотова

оперативная память что лучше 8гб ddr2 или 4гб ddr3??

motherboard: asus p5kc
cpu: intel q6600 core 2 quad

Memory2 x DIMM, max. 4GB, DDR3 1333*/1066 / 800 MHz, non-ECC, un-buffered memory, dual-channel memory architecture
4 x DIMM, max. 8GB, DDR2 1066*/800 / 667 MHz, non-ECC, un-buffered memory
Dual channel memory architecture
* The chipset officially supports the memory frequency up to DDR3 1066MHz/DDR2 800. Due to the tuning by ASUS exclusive technology, this motherboard natively supports up to DDR3 1333/DDR2 1066MHz. Please refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL

Андрей Никитенко

А какая у тебя мать?)

Марго

материнки разные...

Катя

Так ты сначала, узнай модель материнки, затем на сайт производителя ее иди. Там смотри, какую и сколько память поддерживает.

Лерочка

лучше 8г чем 4г в любом случае

Татьяна Логашова

Привет! ДДР 3 конечно, за счет более быстрого интерфейса, да и сама оперативка будет намного быстрее.