Роман

Помогите пожалуйста перевести на английский язык! Заранее спасибо!

1.Где находиться Собор Сан-Марко? Собор Сан-Марко находиться в Венеции. 2.Когда был построен первый собор Святого Марка? Первый собор Святого Марка был построен в 829. 3.Кто был небесным покровителем Венеции? Небесным покровителем Венеции являлся Апостол Марк. 4.Стены собора Святого Марка покрыты краской? Нет, стены собора покрыты мозаичным панно. 5.Реликвии Апостола Марка размещены в Ховбурге? Нет, они размещены в Соборе Святого Марка. 6.Около собора расположен Дворец Дожа? Да около собора расположен Дворец Дожа. 7.Фасады Собора Святого Марка украшены полукруглыми аркадами не правда ли? Нет, они украшены древними реликвиями. 8.Христиане из Западной Европы разграбили Константинополь или Древнюю Русь? 9.Мозаичное панно сделано по хазарской или византийской технологии? 10.Что на террасе Собора Святого Марка установлено? На террасе Собора Святого Марка установлен квадриг. 11.Стены Собора Святого Марка чем были покрыты? Стены собора были покрыты мозаичным панно. Собор Святого Марка самый красивый собор Венеции. Около него расположено множество достопримечательностей. Сам собор монументальный и очень красивый, все его стены покрыты мозаичным панно. Фасады же украшены древними реликвиями взятыми венецианцами из разных стран. Смоделирован собор по образцу церкви Святых Апостолов в Константинополе.

Алёна Базаргулова

1.Where is the Cathedral of San Marco? The Cathedral of San Marco is located in Venice. 2.When was the first St. Mark's Cathedral built? The first cathedral of St. Mark was built in 829. 3. Who was the heavenly patron of Venice? The heavenly patron of Venice was the Apostle Mark. 4. The walls of St. Mark's Cathedral are covered with paint? No, the walls of the cathedral are covered with mosaic panels. 5. The relics of the Apostle Mark are housed in Hovburg? No, they are housed in St. Mark's Cathedral. 6.Around the cathedral is the Doge's Palace? Yes, near the cathedral is the Doge's Palace. 7. The facades of St. Mark's Cathedral are decorated with semicircular arcades, is not it? No, they are decorated with ancient relics. 8. Christians from Western Europe plundered Constantinople or Ancient Rus? 9. Mosaic panel made by the Khazar or Byzantine technology? 10. What is installed on the terrace of St. Mark's Cathedral? On the terrace of St. Mark's Cathedral there is a quadriga. 11. The walls of St. Mark's Cathedral were covered? The walls of the cathedral were covered with mosaic panels. St. Mark's Cathedral is the most beautiful Cathedral of Venice. Near it there are many attractions. The cathedral itself is monumental and very beautiful, all its walls are covered with mosaic panels. The facades are decorated with ancient relics taken by Venetians from different countries. The cathedral is modeled after the model of the Church of the Holy Apostles in Constantinople.

!александр !

красивый кстати собор