Мария Баинова

как перевести на английский?

1) никто не обьяснял нам эти правила в школе, правда? - да, не обьяснял. Но в университете мы узнаем много нового.

2) чем интересуется Бен? - Он интересуется рисованием. Вчера учитель обьявил нам итоговые оценки, и у Бена высший бал по рисованию.

3) Вы не могли бы принести мне стакан сока? - Конечно, с удовольствием. На кухне стоит немного апельсинового, клубничного и грейфрутового сока. Какой вы предпочитаете?

Анютка Крошка

1) Nobody explained us this rules at school, did anybody? -yes, no one did. But at university we will learn them

2) Whai is Ben interested in? - He is interested in drawing. The teacher told us our final marks (grades) yesterday, and Ben has the highest result in drawing.

3) Could you bring for me a glass of juice? - Sure. There are orange, strawberry and grapefruit juices in the kitchen. Which one wouid you like?