Анна Бондаренко

Помогите перевести на английский!

Ты испугался ?
В начале мне было страшно, но потом, я понял, что крокодил хочет спасти меня

Оксана Чулакова

не слушайте предыдущий ответ - вот правильней
Are you scared?
I was scared at first but later I understood that the crocodile is trying to save me

Svetlana Boukova

You scared?
In the beginning I was scared, but then I realized that I wanted to save the crocodile

Костя Zzzzzzzz

Хотя, я бы здесь малость бы поправил.
Did you get scared?
Firstly I was afraid but afterwards I understood that the crocodile (alligator) was trying to save me.
В основном я имею ввиду временные формы, а выражения здесь можно разные поставить.
(in the beginning, at first, firstly; be scared, afraid, frightened; realize, understand, get it; try, attempt; save, rescue). Любое подойдёт.