Владимир

Переведите, пожалуйста из активного залога в пассивный (английский язык)

1. Motors are used for converting different forms of energy into mechanical energy.

2. Different kinds of energy are employed to generate the electric current.

Александр Соколов

1. Motors are used for converting different forms of energy into mechanical energy.
Motors convert different forms of energy into mechanical energy.
Motors usage is to convert different forms of energy into mechanical energy.

2. Different kinds of energy are employed to generate the electric current.
Different kinds of energy generate the electric current.
People employ different kinds of energy to generate the electric current.