Сандал

Помогите ответить на письмо на англ.

Нужно придумать ответ на это письмо. Ответ может какой угодно, можно придумать что угодно, хоть послать их в жопу. Просто я не понимаю суть письма . Гугл не адекватно его переводит. Кто владеет инглишом помогите. Буквально пару тройку предложений
Dear Sirs,
Re: agency agreement No…
In reply to your letter dated … we are pleased to inform you that the conditions stipulated by you in Clause of the Agreement seem quite acceptable to us.
However, speaking about the right “Intertrade” to sell goods directly to third parties, we suggest that it should be additionally stated that except for the cases stated in Clause I, the firm has the right to receive commission, the amount of which will be fixed in each separate case by special agreement between the parties.
The amount of commission, however, should not exceed 5% of the value of the goods sold to third parties.
We consider it necessary to include this amendment into the Agreement.
We are looking forward to your earliest reply.
Yours faithfully,
“Intertrade”.

Алексей Немов

Я согласен не привышать количество комиссий выше чем на 5%, раз вы считаете приемлимым договор и готовы его подписать.