Анна Рыжкова

ПОМОГИТЕ!! ! вылетает синие окно

собрал новый системник, нет только жесткого диска, ставлю диск с другого компа на котором есть винда, вылетает синее окно с такой надписью:

a problem detected has been and windows has been shut down to prevent damage to your computer

If this is the first time you`ve seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, Follow these steps:

Check for viruses on your computer. Remove any newly installed hard drives or hard drive controllers. Check your hard drive to make sure it is properly configured and terminated. Run CHKDSK / F to check for hard drive corruption, and then restart your computer.

Technical information:
*** stop: 0x0000007B (0xf789e528,0xc0000034,0x00000000, 0x00000000)

окно вылетает в любой вариации загрузки (обычный режим, безопасный)

если диск ставишь на другой комп все работает!

Александр

"Экран смерти" мой друг, переустанови винду на нем, если не поможет то выкинь его

Анастасия Балясникова

Пере установи винду

Makc Pocha

всё правильно, винда-то с другого компа