Алексей Леонов

Описание картины на английском. Спасибо заранее) или одной или второй..

1)
2)

Владимир Суковатов

Picture № 2

At this picture one can see a so-called "red corner" of a Russian rural house. In this very corner there hangs a dark ancient icon framed with towels. On the left there is a window with light white-blue curtains on it. It's obviously early autumn: the sun is shining brightly through the window; the window leaf is open, and a light breeze rustles the curtains. Simple old furniture goes together with wooden walls of the house. We can only see a chair with a basket of apples on it, a bench at the window and a cupboard under the icon. On the cupboard there is another basket with apples, some of them lying on the top, a jug of milk covered with a tissue, a white cup near it and a kerosene lamp. There is one more apple and a few leaves on the bench. On the wall on the right of the icon there is a shelf hidden behind a red curtain. The whole picture is very impressive and vivid.