Ольга Аксёнова

Кто такие Man Without Wax?Музыка крутая а инфы ноль

Лариса Коршунова

Официальный сайт: http://manwithoutwax.com

Группа из города Сиэтл
Состав: Spencer Mertel (Vocals)
Rory Menteer (Guitar)
Chip Burgess (Drums)
Chris Paxton (Bass)
Spencer Phillips (Keys)

Man Without Wax is a 5-piece rock band from the Pacific Northwest.

Our Name: In ancient times, dishonest sculptors in Spain would patch their mistakes with wax, or in Spanish – “cera”. When a marble statue was carved without wax or “sin cera”, it signified something flawless or true. Some historians view this as the origin of the English word, sincere.