Ли
Лидия

Помогите с грамотным переводом предложения. Гугловский вариант предлагать не нужно. . Нужно грамотно построить предложение

Studies in the Mississippi valley of the United States indicate that the value of a restored wetland may be as high as over $1,000 a hectare if its full range of services, from water filtration to recreational use, is factored in.

Establishing markets and economic instruments for such services could offer the kind of financial incentives that favor conservation and restoration over draining wetlands for farmland.

Albert Kulumbetov

Исследования показали, что стоимость восстановления заболоченных территорий в долине реки Миссиссипи (США) может достигать 1000 долларов за гектар, с учетом расходов на весь спектр работ, от очистки воды до рекреационного водопользования.