Евгений Гусаров

помогите перевести англ, плиз

1.A good language learner is realistic. She does not expect to learn English just by sitting in the classroom, and does not rely on the teacher to direct her learning.

2. A good language learner is willing to experiment and take risks. For example, she will try out different ways of learning vocabulary until she finds the way that suits her best.

3. A good language learner is independent. She tries to find out what works for her and what doesn't. If she doesn't understand the purpose of a particular exercise, she asks the teacher.

4. A good language learner thinks about how she is learning. She knows that it will take time and effort to become proficient in English, and that there will be periods where she does not seem to be making much progress.

5. A good language learner a balanced communication and not making mistakes. Some students are experts at communicating their thoughts but do not care if they make many mistakes in doing so. The efficient language learner, on the other hand, is concerned with both communicating and accuracy.

6. A good language learner is organised and active. She does not expect to learn English just by sitting in the classroom, and does not rely on the teacher to totally direct her learning. She is always looking for opportunities to develop her language both inside and outside the classroom. She keeps her notes in a tidy way.

Григорий Крюков

Это так называемая"КОЛБАСА" которую надо "причесать"

1. Хороший ученик язык является реалистичным. Она не ожидает, выучить английский язык, сидя в классе, и не полагаться на учителя, чтобы направить ее обучение.

2. Хороший ученик язык готов экспериментировать и рисковать. Например, она будет попробовать различные способы обучения лексике, пока она не найдет способ, который подходит ей лучше всего.

3. Хороший ученик язык является независимой. Она пытается выяснить, что работает для нее, а что нет. Если она не понимает цели конкретного упражнения, она спрашивает учитель.

4. Хороший ученик языке думает о том, как она учится. Она знает, что на это потребуется время и усилия, чтобы овладеть английским, и что там будет периоды, когда она не кажется, делают большой прогресс.

5. Хороший ученик язык сбалансированной связи и не делать ошибок. Некоторые студенты являются экспертами в общении свои мысли, но не волнует, если они делают много ошибок в этом. Эффективному учащегося язык, с другой стороны, связана с обеих общения и точность.

6. Хороший ученик язык является организованной и активной. Она не ожидает, выучить английский язык, сидя в классе, и не полагаться на учителей, чтобы полностью направить ее обучение. Она всегда ищет возможности для развития своего языка как внутри, так и за ее пределами классной комнаты. Она держит свои записи в аккуратный путь.

Ив
Иван

)) умник интернет переводчиком перечесал ^