Irina Irina

Переведите пожалуйста, через переводчик криво переводится.

In some pans of the United Slates, there are enormous supermarkets with aisles and aisles of different kinds of foods and products. For example, you can find fifteen to twenty dif-ferent kinds of cheese in the Dairy section. You can find many different brands of toilet tissue in the Paper Products section. The Frozen Food section has everything from cans of frozen apple juice to bags of mixed vegetables, from ice cream to frozen pizza. Many supermarkets also haw a big Health Care Products aisle. The section is like a small drug store. It has different brands of medicines, shampoos, toothpastes, and other health care items. Some supermarkets even sell magazines, books, shoes, underwear, hammers, screwdrivers, and other house-hold products. The supermarkets offer services, too. You can leave your film there and return the next day.to get your photographs. You can use a special card in the "money machines" and take money out of your bank. In some supermarkets, you can rent floor polishers, carpet cleaners, and even movies!
Shoppers in many supermarkets can buy snacks and cold drinks from vending machines. In some places, tired, hungry
shoppers can even sit down and enjoy a fresh cup of coffee and a doughnut* at a supermarket snack bar or coffee shop.
These huge supermarkets with their large variety of goods and services are not the only kind of food markets in the
United States. There arc smaller grocery stores in many cities. These stores usually carry the same food products as the large supermarkets, but they don't usually have as wide a selection. Grocery stores are often in locations convenient for people
who don't drive. Some cities also have specialty stores such as fish markets, butcher shops, and bakeries. Years ago, these little shops were very common, but in many places, they are less common today. Supermarkets, with their variety of products
and services, are much

Анна Anna

В некоторых частях США есть огромное количество супермаркетов с проходами между витринами с различными видами продуктов и изделий. Например, ты можешь найти от 15 до 20 видов сыра в молочном отделе. Ты можешь найти туалетную бумагу различных марок в отделе по продаже бумаги. В отделе заморож. продуктов есть всё от замороженного яблочного сока до упаковок со смесью овощей, от мороженого до замороженной пиццы. Во многих супермаркетов также есть большие отделы по продаже медикаментов. Эти отделы похожи на маленькие аптеки. Там продаются различные марки медикаментов, шампуней, зуб. пасты и других подобных продуктов. Некоторые супермаркеты даже продают журналы, книги, обувь, нижнее белье, молотки, отвертки и другие вещи для дома. Супермаркеты даже предлагают услуги. Вы можете даже оставить там свое кино (кинопленку) и вернуться на след. день, чтобы получить фотографии. Вы можете использовать спец. карту для банкомата (денежной машины) и взять деньги из вашего банка. В спермаркетах вы можете взять напрокат полировку для пола, чистящее ср-во для ковра и даже кино.
Покупатели во многих супермаркетах могут купить снэки, холодные напитки в автомате. В некот. местах уставшие и голодлные покупатели могут даже посидеть и насладиться чашечкой кофе и пончиком в баре или кофейне.
Эти огромные супермаркеты с их разноообразным ассортиментом товаров и услуг не похожи на продуктовые магазины в США. Во многих городах есть меньшие по размеру бакалейные магазиныю Они обычно предоставляют такие же продукты питания как и супермаркеты, но обычно не имеют такого богатого выбора. Бакалейные лавки обычно расположены удобно для людей, кот. не хотят ехать. В нек. городах есть спец. магазины, например рыбные рынки, мыяные магазины и булочные. Много лет назад эти маленькие магазины были распространены, но во многих местах ито обычное дело и сегодня.