Alexey Diagilev

рассказ на английском языке про еду. напишите пожалуйста рассказ на английском языке маленькую историю про еду.

Ирина Минакова

the traditional English breakfast is a full meal.some people begin their breakfast with cereal.they eat it with cold or warm milk.Then they have a plate of bacon and eggs,tomatoes,sausages and beans.Then they have a toast with butter and some fruit juice.they drink tea or coffee in the morning.Many English people now take such a full breakfast only on Sunday morning.Most people have a sandwich or light snack for lunch.