Дарья Крылова

помогите перевести этот отрывок без переводчика пожалуйста

Some are already experimenting with transmission of stories electronically into
homes for reading on television screens. Many big newspapers are buying into cable
television companies as a step toward electronic publishing. At the same time
newspapers are putting more emphasis on the quality of their writing and reporting to
gain new readers and keep those they already have.
Behind those developments are hard and increasingly important facts. During
the 1970s total daily newspapers' circulation in the US hovered around the 60 million
marks despite an 11 per cent rise in the nation's population and a 22 per cent increase
in the number of households. The proportion of people who read a paper daily
dropped from 69% to 57%. Afternoon newspapers would hardly compete with the
television network evening program.

Марина Сергеева

Некоторые люди проводят эксперименты с передачей историй в электронном виде в дома для чтения с экрана тв. Многие большие газетные издания покупают специальные ТВ кабели для этого. В то же время эти издания не забывают о качестве публикаций, так как нужно новые покупатели такого продукта.
В то же время с 1970 гг. общий тираж ежедневных газет составляет 60 миллионов. Увеличивается рост населения. Но число читателей одной газеты падает с 60 57 процентов.
Доставка прессы все равно не может конкурировать с ТВ.