Дмитрий

помогите плиииз (нужен текст на белорусском языке в научном стиле

Александр Тумашов

прыклад з навуковага артыкула:
У выніку аналізу паказчыкаў колькасці асноўных элементаў мінеральнага жыўлення ў лісцях (ігліцы) дрэў гарадскіх зялёных насаджэнняў можна зрабіць вывад, што даступнасць элементаў мінеральнага жыўлення ў гарадскіх умовах намнога ніжэй, чым у натуральных. Асуоўнай прычынай гэтага з'яўляецца высокая ступень антрапагенных нагрузак у горадзе і ў першую чаргу на магістральных вуліцах горада, што адмоўна адбіваецца на такіх важных для працэсу засваяльнасці элементаў мінеральнага жыўлення ўласцівасцях глебы, як яё вільготнасць, тэмпература, рэакцыя асяроддзя і інш. Даследаваннямі, праве-дзенымі намі ў гэты ж перыяд, устаноўлена, што вільготнасць глебы ў гарадскіх вулічных насаджэннях складае ў летнія месяцы ўсяго 5—6%, што ў тры разы ніжэй, чым у натуральных умовах, рэакцыя глебавага раствору ў асноўным слаба шчалачная і шчалачная (рН ад 6,5 да 8,5), назіраецца пераграванне верхняга 40-сантыметроваіа слоя глебы (да 23—24 °С) , ушчыльненне глебы ў 1,8—2,0 разы вышэй, чым у натуральных умовах, змяшчаецца большая колькасць таксічных рэчываў (свінец, хлор і інш.) .

Ирина Тюляева

Зайдите на Википедию, найдите самую научную статью, слева выберите белорусский (беларуская).

Коля И Виолеттик Кузьменко

Помогите нужен текст по бел. яз ЗОРАЧКА срочно. Спасибо

Александр П.

Жыццё на Зямлі прайшло доўгі шлях развіцця ад першай жывой клеткі да млекакормячых і чалавека. На гэтым шляху было нямала эпахальных падзей, зроблена мноства вялікіх адкрыццяў і геніяльных вынаходстваў. Якое з іх было самае галоўнае? Можа быць, фарміраванне чалавечага мозгу або выхад жывёл на бераг? А можа быць, з'яўленне мнагаклетачных арганізмаў? Навукоўцы тут амаль аднадушныя: найвялікшым дасягненнем эвалюцыі стала з'яўленне клетак сучаснага тыпу - з ядром, храмасомамі, вакуолі і іншымі органамі. Тых самых клетак, з якіх складаецца ў тым ліку і наша цела.
Навука няўхільна набліжаецца да новага бачання Прыроды. Паступова мы пачынаем разумець, што ўсё жывое вакол нас - зусім не выпадковы набор відаў і формаў, а складаны і адзіны арганізм, які развіваецца па сваіх бясспрэчных законах. Любы жывы арганізм, любая жывая клетка, ды і мы самі - цаглінкі ў вялікім «канструктару» Прыроды. І кожны з такіх цаглінак можа апынуцца незаменным.