Диман

Помогите пожалуйста с произношением английского текста

Помогите пожалуйста, вот этот текст напишите русскими буквами, то есть что бы было понятно как правильно произносить. Заранее спасибо.

1.Sport is very popular in the UK. 2.In other words, a lot of people like the idea of sport; a lot even watch sport, especially on the TV.3. However, the number who actively takes part in sport is probably quite small. 4. On the whole, people in the UK prefer to be fat rather that fit.
5. Nevertheless sport in the United Kingdom plays an important role in British culture, and many people make an emotional investment in their favorite spectator sports. 6.Cricket is popular in England and Wales, but is less popular in the other home nations.
7. Major individual sports include athletics, golf, motorsport, and horseracing.

8. The United Kingdom has given birth to a range of major international sports including: football, rugby, cricket, golf, tennis, badminton, squash, rounders, boxing, billiards and curling.9. It has also played a key role in the development of sports such as Sailing and Formula one.

Lubov

блин ты издеваешься? я уж думал там слова огогого а тут текст 5 класса