нс
надежда суставова

Помогите пожалуйста. Раскройте скобки в предложениях, поставив глагол в правильную форму. Выпишите выбранную форму глагола под соответствующим номером предложения. 1. Vacuum packaging greatly (minimizes / have minimized/is minimizing) the spoilage of meat. 2. One hundred years ago people (knew/know / have known) how to preserve food using fermentation. 3. They consider French cuisine the most delicious they ever (tasted/ have tasted / has tasted). 4. Cooked meat (did not contain / does not contain / not contain) as much water as raw meat. 5. The term "meat" (have used / is using / is used) to describe the flesh and other edible parts of animals. 6. Curing and smoking (was / were / is) the commonest methods of meat preservation in the past. 7. Cooks (must/are to / have to) use fresh beef without any by-products to make patties.

–2
Ответы
Ведающий.

Vacuum packaging greatly minimizes the spoilage of meat. 2. One hundred years ago people knew how to preserve food using fermentation. 3. They consider French cuisine the most delicious they ever have tasted. 4. Cooked meat does not contain as much water as raw meat. 5. The term "meat" is using to describe the flesh and other edible parts of animals. 6. Curing and smoking were the commonest methods of meat preservation in the past. 7. Cooks must use fresh beef without any by-products to make patties.

Милош Йованович

И попутно узнайте почему асфальт черный.

Па
Павел

Кто на такое способен

Николай Смирнов

Сложно.

Алевтина

Мда

Марго Беккер

😰