Женя Нуянзов

подчеркните инфинитив и перевидите на рус яз)

Подчеркните инфинитив и определите
его функцию. Переведите предложения на русский язык.
1. What way to choose must be decided now.
2. Victor has come to Moscow State University.
3. The time is not far off when spaceships to be sent to the Mars will have a man on board.
4. The local authorities proved unable to settle the dispute.
5. What way to choose must be decided now.

Админ

1. What way to choose must be decided now. Что выбрать, надо решить сейчас to choose
3. The time is not far off when spaceships to be sent to the Mars will have a man on board. Не далеко то время, когда на борту ракеты, посланной к Марсу, будет находиться человек. to be sent
4. The local authorities proved unable to settle the dispute. Местные власти показали, что они неспособны уладить конфликт. to settle