Николай Биркин

Проверье, пожалуйста, заявление по английскому

A letter of application

Dear Sir of Madam,
I would like to apply for the job of writer as advertised in the magazine The News on 30 May. I would like to write articles, stories, blog posts and help improve books and movie scripts. I have just finished my school and I am looking for summer employment.
With regard to your requirements, I believe I meet all of them. I have been writing short stories for many years. Also I have been diarizing my diary during long time and in my opinion all posts were very exciting and interesting. I have been told that I have a booming imagination. I can reflect on diverse topics and bring up some problems. In this summer I will choose my future occupation and I think it will be journalism or psychology. I think that this operational experience will be really useful for me. The payment for me is not the main purpose.
I have much of free time and I can work full-time. It is very comfortable that you provide work from home. I could write posts when I will have the inspiration.
I look forward to hearing from you and wish to advice you that I am available for interview at any time.
Yours faithfully,
ALICE TITOVA

Просьба не перевести, а ИСПРАВИТЬ ОШИБКИ в английском варианте!

Лана Беликова

Уважаемые дамы и господа,
Я хотела бы подать заявку на должность писателя. Я хотел бы писать статьи, рассказы, блоги так же я хотел бы улучшить книги и сценарии. Я недавно окончила школу и теперь ищу занятие на лето. Что касается ваших требований то мне кажется что я их все выполняю. Я уже много лет пишу короткие рассказы. Я долгое время вела онлайн дневник и на мой взгляд все записи было очень интересными. Мне часто говорят что у меня богатое воображение. Я умею размышлять на разные темы .Этим летом я решу чем я буду заниматься в будущем. Я думаю что я буду заниматься журналистикой или психологией. Я думаю что этот опыт мне еще пригодится. Зарплата для меня не самое главное. У меня много свободного времени и я могу работать полный день. Очень удобно что у вас можно работать из дома. Я буду писать статьи если будет вдохновение. Я буду рада если вы мне перезвоните и хочу подчеркнуть что я в любое время готова провести собеседование.

С уважением

Алиса Титова.