Светлана Чеботарева

Переведите на английский язык, обращая внимание на согласование времен.

1. Он сказал мне, что завтра он пойдет в кино.
2. Они спросили меня, ходил ли я в библиотеку?
3. Когда я вошел, она играла на пианино.
4. На будущий год будет 5 лет, как она работает в этом учреждении.
5. Он вернется из командировки к 3 сентября.
6. Летом мы жили на даче, а осенью переехали в город.

Ан
Анка

1. He told me that he will go to the cinema tomorrow.
2. They asked me if I had visited a library.
3. She was playing a piano when I came.
4. Next year she will have been working for five years at this organization.
5. He will come back from his business trip at September, 3.
6. We lived in the country house in summer, then in autumn we have moved to the city.

Инга

1.He told me (that ) he would go to the cinema the next day.
2.They asked me if I had gone to the library.
3. When I came in, she was playing the piano.
4. Next year she will have been working for five years in this company.
5.He will have come back from the business trip by the 3rd of September.
6.In the summer we lived in the country and we moved to the city in autumn.

Алексей Илюхин

1. He told me that he would go to the cinema the next/following day.
2. They asked me if I had been to the library.
3. She was playing the piano when I came in.
4. Next year she will have been working at this institution for five years.
5. He will have come back from his business trip by 3 September.
6. During the summer we lived in the country house, and in the autumn we moved to the city.