Ксения Косьяненко

Ребята помогите! Очень нужно перевести текст на английский. Кто хорошо знает язык.. . Помогите.

Текст простой.. . Но сама не справлюсь.. . никогда мне хорошо языки не давались (((

Здравствуйте, я Дана. И я хочу рассказать вам о своем хобби.
Я интересуюсь компьютерами и всем, что связано с ними. Мне нравится изучать различное интересное новое программное обеспечение. Это может помочь в учебе и будущей работе. На данный момент я изучаю несколько программ, связанных с видео и Microsoft Office. Но в будущем я хочу сама писать программы. Это очень интересно, потому что вы знаете программу изнутри. Вы ее творец. Я считаю, что программирование является творчеством. Вы сами можете выбрать язык программирования. Что вам нравится C++, C#, PHP, Java, HTML, Delphi, Action Script, Assembler
или другой. Я бы хотела, чтобы мое хобби превратилось в профессию, это именно то, что мне нравится. Как говорится: «выбери дело по душе, и тебе больше не придется работать»

Андрей

Это что малое привлечение на то что бы познакомиться?
попробуй гугл переводчик а дальше нажимай на слова и перебирай их значения.

Gog

Hello I'm Dana. And I want to tell you about my hobby.
I'm interested in computers and everything related to them. I like learning new various software. It can be useful for study and work. Now I learn a few programs related to video and Microsoft Office. But in the future I want to write programs by myself. It's interesting because you know the program inside. You're its creator. I think programming is art. You can choose a programming language on your own. What you like - C++, C#, PHP, Java, HTML, Delphi, Action Script, Assembler or another. I'd like my hobby to become my profession, that's what I like. As spoken: 'choose a profession to your liking and you won't have to work any longer'

Семён

Hi, my name is Dan. I want to introduce myself to you and for the beginning to tell you about my hobbies.
I am interested in computers and everything associated with them. I like to study a variety of interesting new softwares. This can help in my studies and future work. At present I study several programs related to video and Microsoft Office. But in the future I want myself to be a programmer. This is very interesting, because you know the program from the inside. You are a creator. I believe that programming is a creative work. You can choose the programming language which you like. For instance, C + +C #, PHP, Java, HTML, Delphi, Action Script, Assembler
or another. I would like to make my hobby turned into a profession. That is exactly what I want. As spoken in Russia: "choose the job for the soul, and you will not have to work" It means that you will be not just working, you will enjoy by your work.(здесь я пояснила значение пословицы. она может быть непонятна иностранцу)
и надо как то закончить -
Well, it's short about me. Looking forward to get answer from you.
Sincerely. Dana