Рамиль

Синий экран смерти! В чем проблема?

Check to make sure any new hardware or software is properly installed. If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows updates you might need.
If problems contiue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing. If you need to use Safe Mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode.
Technical information: *** STOP: 0x0000003B (0x00000000C0000005, 0xFFFFF8800A58332D, 0xFFFFF8800B0B0F80, 0x0000000000000000)
*** gdrv.sys-Address FFFFF8800A58332D base at FFFFF8800A580000, Date Stamp 49b9d175
Collecting data for crash dump... Initializing disk for crash dump... Phisical memory dump complete. Contact your system admin or technical support group for further assistanse.

Сидор Квакин

Проверь в Касперском на вирусы

Иван Маркин

Переустанови систему, меньше мороки. Час переустановки, или десять разбора причин

Татьяна Пастушенок

Этот синий экран появляется из-за ошибки в стеке драйвера Microsoft IEEE 1394, в который буфер, который выделен стеку инициализируется не правильно. Для решения ошибки необходимо установить обновление KB980932.
http://support.microsoft.com/errorlist/default.aspx?sd=gn&nobounce=1&errorid=740630

Анютка Александрова

Скорее всего оперативная память, надо вынуть планки памяти, протереть их сухим куском ткани и пропылесосить слоты от пыли

К@тьк@ Громов@

віндовс поміняй і не парся