Любовь Свиридова

Найдите в следующих предложениях субъектный инфинитивный оборот («сложное подлежащее»).

Найдите в следующих предложениях субъектный инфинитивный оборот («сложное подлежащее») .

1. Investors proved to need accounting knowledge in order to understand financial statements.
2. Judging by financial reports this business seems to be operating at a profit now.
3. Very often the words and terms that mean one thing in accounting happen to have a completely different meaning in ordinary language usage.
4. These resources appear to have been supplied to the firm by someone.

Сергей Васильев

1. Investors proved to need
2. business seems to be operating
3. words and terms happen to have
4. resources appear to have been supplied