Лиля Фомина

Проверьте пожалуйста на орфографию и пунктуацию...

Кандрат Крапіва вельмі таленавіты письменник.Колькі цікавага і карыснага напісаў і пакінуў нам гэты чалавек за свае жыццё.і гэтак жа не менш цікавым , карысным і павучальным з'яўляецца яго тварэннем, камедыя - " Хто смяецца апошнім". Сюжэт гэтай камедыі вельмі просты : дзеянні адбываюцца ў інстытуце геалогіі, дырэктарам якога з'яўляецца А.П.Гарлахвацкі. Па пасадзе Гарлахвацкага думаецца, што ён адукаваны і разумны человек.Усё было б гэтак , калі б не тое, што заняць такую пасаду яму дапамаглі яго сябры , якія зрабілі фальшывае пасведчанне . Але яшчэ ён сам нічога не рабіў і не меў уяўлення аб геалогіі , дык нават і перашкаджаў працаваць іншым , перашкаджаў развіццю науки.Трэба адзначыць , што Гарлахвацкі валодаў адной незвычайна карыснай для яго рысай -здольнасцю выдатна арыентавацца ў сітуацыі і беспамылкова распазнаваць людзей . Да цёткі Каці ён ставіцца пагардлива.Перад Чарнавусам Гарлахвацкі сцеліцца лістом , усяляк падкрэсліваючы сваю павагу да навуковых вартасцяў прафесара. Аднак менавіта ён паклапаціўся пра тое , што прафесар Чарнавус ледзь не стаў ворагам народа. Сумленнаму , але занадта даверліваму вучонаму забаранілі чытаць лекцыі на геафаку , а над яго дачкой Тамарай навісла пагроза выключэння з інстытута . Усё гэта толькі падкрэслівае мноства недахопаў Гарлахвацкага і характарызуе яго як несумленнага і самалюбнага чалавека . У камедыі маецца яшчэ адзін недалёкі персанаж.Гэта падхалім , пляткар і чалавек які здольны на самыя брудныя і нізкія учынки.Гэты малодшы супрацоунік -Зёлкін.Зразумеела,што Зёлкін " дапамагае" Гарлахвацкаму.Зелкін ловіць кожнае слова Гарлахвацкага , спадзеючыся шляхам угодніцтва застацца ў інстытуце. Увесь бруд , выліты Гарлахвацкім на нявінныя галовы Тулягі, Чарнавуса і Веры , выліты менавіта рукамі гэтага чалавека .
Зрабіушый характарыстыку гэтым двум персанажам,адразу становіцца зразумела,якія яны брыдкія людзі.
Не гледзяча на тое,што камедыя адлюстроувае 1937-1938 гады,такия зёлкіны и гарлахвацкія ёсць і у цяперашні час.

Rashid

С точки зрения русского языка это нечитаемо)