Ри
Ритулька

Проверьте вопросы по английскому на правильность..

The world capital of filmed entertainment Los Angeles has been a lot of things over the past 100 years - предложение

1)Has the world capital of filmed entertainment Los Angeles been a lot of things over the past 100 years?

2)Why has the world capital of filmed entertainment Los Angeles been a lot of things over the past 100 years?

3)What has been the world capital of filmed entertainment over the past 100 years?

4)Has the world capital of filmed entertainment Los Angeles or San Francisco been a lot of things over the past 100 years?

5)The world capital of filmed entertainment Los Angeles has been a lot of things over the past 100 years, has not it?

Нина

Изначальное предложение не понятно! дайте русский перевод